The 11th Annual Leo Awards
Born Today
Home / The 11th Annual Leo Awards

The 11th Annual Leo Awards

IMDB rate:
0
Director:
Walter Daroshin
Awards:
1 win
Details
Country: Canada
Cast
Actor
Character
Drew Scott
Himself - Host
Jonathan Silver Scott
Himself - Host
Steph Song
Herself - Presenter
Ian Tracey
Himself - Presenter
Brendan Fletcher
Himself - Presenter
Erin Karpluk
Herself - Presenter
John Cassini
Himself - Presenter
Babs Chula
Herself - Presenter
David Richmond-Peck
Himself - Presenter
Ryan Robbins
Himself - Presenter
Daniel Adaszynski
Himself - Nominee: Best Student Production
Andrew Airlie
Himself - Nominee: Best Supporting Performance by a Male in a Dramatic Series
Benjamin Arthur
Himself - Winner: Best Supporting Performance by a Male in a Dramatic Series
Carl Binder
Himself - Winner: Best Dramatic Series
Anthony Bortolussi
Himself - Nominee: Best Student Production
Artine Brown
Himself: Nominee: Best Performance by a Male in a Short Drama
Brent Butt
Himself - Winner: Best Music, Comedy, or Variety Program or Series, Nominee: Best Performance in a Music, Comedy, or Variety Program or Series
Tseng Chang
Himself - Winner: Best Supporting Performance by a Male in a Feature Length Drama
Elsie Choi
Herself - Winner: Best Feature Length Drama
Kristine Cofsky
Herself - Presenter
Robert C. Cooper
Himself - Winner: Outstanding Achievement Award, Winner: Best Dramatic Series, Winner: Best Direction in a Dramatic Series
Roger R. Cross
Himself - Presenter
Linda Darlow
Herself - Presenter
Sarah Edmondson
Herself - Presenter
Michael Eklund
Himself - Presenter
Alexia Fast
Herself - Presenter, Nominee: Best Supporting Performance by a Female in a Feature Length Drama
Andrea Fredrickson
Herself - Nominee: Best Music, Comedy, or Variety Program or Series
Alex Galanis
Himself - Nominee: Best Music Video
Ryan Grantham
Himself - Nominee: Best Performance by a Male in a Short Drama
Cari Green
Herself - Nominee: Best Documentary Program
David Gullason
Himself - Nominee: Best Documentary Series
Christine Haebler
Herself - Nominee: Best Feature Length Drama
Eve Harlow
Herself - Winner: Best Supporting Performance by a Female in a Dramatic Series
Gary Harvey
Himself - Nominee: Best Direction in a Feature Length Drama
Christopher Heyerdahl
Himself - Nominee: Best Supporting Performance by a Male in a Dramatic Series
Arthur Holbrook
Himself - Winner: Best Documentary Program
Derek James
Himself - Nominee: Best Supporting Performance by a Male in a Feature Length Drama
Balinder Johal
Herself - Nominee: Best Supporting Performance by a Female in a Feature Length Drama
Colby Johannson
Himself - Nominee: Best Guest Performance by a Male in a Dramatic Series
Gary Jones
Himself - Presenter
Brendan Keddy
Himself - Nominee: Best Student Production
Tyler Labine
Himself - Presenter
Alex Levine
Himself - Winner: Best Screenwriting in a Dramatic Series
Stephen Lobo
Himself - Presenter
Alison Love
Herself - Nominee: Best Documentary Program
Joseph Mallozzi
Himself - Winner: Best Dramatic Series, Nominee: Best Screenwriting in a Dramatic Series
Casey Manderson
Himself - Nominee: Best Lead Performance by a Male in a Feature Length Drama
Christopher Mann
Himself - Nominee: Best Student Production
Brian Markinson
Himself - Nominee: Best Supporting Performance by a Male in a Feature Length Drama
Gord Martin
Himself - Nominee: Best Performance in a Music, Comedy, or Variety Program or Series
Alan McCullough
Himself - Winner: Best Dramatic Series, Winner: Best Screenwriting in a Dramatic Series
David McIlvride
Himself - Nominee: Best Documentary Program
Audrey Mehler
Herself - Nominee: Best Documentary Series
Bernie Melanson
Himself - Presenter
Gabrielle Miller
Herself - Nominee: Best Performance in a Music, Comedy, or Variety Program or Series
David Moxness
Himself - Nominee: Best Cinematography in a Feature Length Drama
Nicole Oliver
Herself - Presenter
David Paperny
Himself - Nominee: Best Documentary Series
Julie Patzwald
Herself - Presenter, Nominee: Best Supporting Performance by a Female in a Dramatic Series
Dan Payne
Himself - Nominee: Best Lead Performance by a Male in a Feature Length Drama
Douglas Proulx
Himself - Nominee: Best Music, Comedy, or Variety Program or Series
Brad Quenville
Himself - Nominee: Best Documentary Program
Nancy Robertson
Herself - Presenter
Gabrielle Rose
Herself - Presenter
Tygh Runyan
Himself - Presenter, Nominee: Best Lead Performance by a Male in a Feature Length Drama
Wendy Russell
Herself - Presenter
Baljit Sangra
Herself - Nominee: Best Documentary Program
Carolyn Schmidt
Herself - Nominee: Best Documentary Program
Gabriela Schonbach
Herself - Nominee: Best Documentary Program, Nominee: Best Documentary Series
Benjamin Schuetze
Himself - Winner: Best Student Production
Michael Shanks
Himself - Presenter
Cal Shumiatcher
Himself - Nominee: Best Documentary Series
Charles Martin Smith
Himself - Nominee: Best Feature length Drama, Nominee: Best Direction in a Feature Length Drama, Best Screenwriting in a Feature Length Drama
Delores Smith
Herself - Nominee: Best Music, Comedy, or Variety Program or Series
Lauren Lee Smith
Herself - Winner: Best Supporting Performance by a Female in a Feature Length Drama
Deborah Spera
Herself - Nominee: Best Dramatic Series
Carrie Stein
Herself - Nominee: Best Feature Length Drama
David Storey
Himself - Winner: Best Music, Comedy, or Variety Program or Series
Camille Sullivan
Herself - Presenter
Attila Szalay
Himself - Winner: Best Cinematography in a Feature Length Drama
Anne Tait
Herself - Nominee: Best Feature Length Drama
Amanda Tapping
Herself - Presenter, Winner: Beast Lead Performance by a Female in a Dramatic Series
Emilie Ullerup
Herself - Presenter
Bastien Van Rooden
Himself - Nominee: Best Student Production
Anne Wheeler
Herself - Winner: Best Direction in a Feature Length Drama
Christine Willes
Herself - Nominee: Best Supporting Performance by a Female in a Dramatic Series
Shawn Williamson
Himself - Winner: Best Feature Length Drama
Glen Winter
Himself - Nominee: Best Cinematography in a Feature Length Drama, Nominee: Best Direction in a Dramatic Series, Nominee: Best Cinematography in a Dramatic Series
Brad Wright
Himself - Winner: Outstanding Achievement Award, Winner: Best Dramatic Series, Winner: Best Screenwriting in a Feature Length Drama, Nominee: Best Screenwriting in a Dramatic Series
David Wu
Himself - Nominee: Best Feature Length Drama, Nominee: Best Direction in a Feature Length Drama
Arnie Zipursky
Himself - Nominee: Best Feature Length Drama